Hiša v mirni ulici ob Ljubljanici je majhna; obe etaži skupaj merita slabih 70 m2. Tudi stopnišče je zavzelo nekaj prostora, zato je bila prava umetnost v obstoječih gabaritih zasnovati udobno trisobno stanovanje. Od stare hiše je ostala le zunanja lupina; ker stene niso bile nosilne, smo notranjost v celoti porušili in organizirali novo tlorisno razporeditev.
Ker gre za staro meščansko hišo, sta lastnika Simona in Andrej tudi v opremi želela čutiti pridih preteklih obdobij. Odločili smo se za minimalistično pohištvo, ki smo ga popestrili z glamuroznimi vzorci, materiali in detajli. Tako nas v predsobi nasproti vhodnih vrat sprejme bogato srebrno ogledalo baročnih oblin. Moderni aluminijasti lučki poudarjata zlato barvo stene. Namesto keramike smo kot talno oblogo izbrali beton.
K ogledalu sodi zaobljena mizica, namenjena odlaganju pošte in ključev. Namestili smo jo v nišo v debeli steni. Za obokom je vgradna omara s policami za čevlje, ki hkrati služi kot mini utility; v njej so skriti plinska peč ter pralni in sušilni stroj. Drsna vrata so polepljena s tapetami. Ker se omara nadaljuje vzdolž celotnega objekta po zelo ozkem hodniku, smo izbrali vzorec, ki prostor vizualno razširi; osnova je srebrna folija, ki deluje kot ogledalo.
Iz predsobe nas dolg in ozek hodnik z vgradnimi omarami popelje do stopnišča, ki vodi navzgor v dnevno bivalni del. Stropni reflektorji osvetljujejo notranjost omare. Vzdolž hodnika vodijo vrata v spalne prostore in kopalnico. Običajno bi bili dnevni prostori spodaj, tu pa je ravno obratno. Razlog tiči v legi hiše; sosednje hiše so blizu in v pritličju je malo svetlobe, še manj pa lepega razgleda, zato smo dnevni prostor z balkonom projektirali v nadstropju.
Za kopalnico smo izbrali steklen mozaik s školjčnim leskom v kombinaciji z zlato obarvanimi stenami. Okrogel umivalnik smo postavili na svetleče lakirano omarico, ozko vertikalno ogledalo je pravilno osvetljeno z razpršeno svetlobo z leve in desne. Tuš je pregrajen s stekleno steno, namesto keramične kadi spodaj smo tla oblekli v mozaik, voda pa odteka v kanaleto ob steni.
Velika stropna prha pričara občutek poletnega dežja, kadar pa si Simona ne bi želela zmočiti glave, bo uporabila spodnjo manjšo ročko cilindrične oblike. Podometna termostatska armatura je skrita v steni, viden je le gumb za upravljanje. Dizajn armatur je pika na i pri elegantnem videzu kopalnice.
Ovalna oblika WC školjke in bideja nadaljuje mehke linije umivalnika. Kromirani dodatki se ujemajo s tipko na podometnem splakovalniku; ničesar nismo prepustili naključju. Tukaj stenske keramike ni; stena je obarvana s pralno barvo.
Zaradi prostorske stiske je spalnica zelo majhna; garderobo smo umaknili na hodnik in v sobi je le postelja. S treh strani smo jo vpeli med stene, tla pod njo pa osvetlili. Tapete v nežnih beige in zlatih tonih ponovijo vzorec na omarah v hodniku. Simona, modna oblikovalka, si je zaželela baldahin; ker je za klasičnega prostor neprimeren, sem si zamislila zlat oblak, obsijan s soncem, ki lebdi nad stanovalcema. Izdelala ga je seveda sama in s tem je prostor dobil prav posebno vrednost.
Otrok še ni, vendar je bilo potrebno zaradi snemanja oddaje opremiti tudi otroško sobo. Kot osnovo smo izbrali nevtralno srebrno belo kombinacijo in jo popestrili s pisanimi dodatki in stensko poslikavo. Da bo več prostora za igro, je postelja dvignjena na višino. V sobici kraljuje oblazinjena gugalnica, ki bi se je razveselil tudi marsikateri odrasel član družine…
Talne LED lučke na hodniku in stopnišču so prižgane tudi ponoči, saj porabijo malo energije in jih ni potrebno ugašati. Tla v stanovanju so v oljenem hrastovem parketu, olju pa smo dodali nekaj belila, da les sčasoma ne bo porumenel. V parket so oblečene tudi stopnice. Prostor pod stopniščem krasijo bambusove palice, osvetljene z reflektorji.
V zgornji etaži se stanovanje odpre v dnevno bivalni del s kuhinjo, jedilnico in dnevno sobo. Prej je bil tukaj temačen prostor z nizkim ravnim stropom; zdaj smo strop poševno odprli do slemena, v streho pa v dveh vertikalnih linijah namestili strešna okna. Velika panoramska stena vodi na majhno teraso. Nad kuhinjskim delom smo za napo in vgradne luči potrebovali spuščen strop, prostor nad njim pa smo izkoristili za odprto galerijo.
Kuhinja je čistih linij, z utopnimi ročaji v beli barvi front, brez dodatnih kovinskih detajlov. Zasnova je v obliki črke L, vendar je polotok s kuhalno ploščo obrnjen v prostor. V beli polici je vgradna luč, ki osvetljuje delovno površino nad vgradnim koritom. Jedilna miza je okrogla, krasijo jo stoli iz pleksi stekla in moderen lestenec.
Tudi v zgornjih prostorih smo se držali »glamurozne« barvne kombinacije; belo smo kombinirali z zlato in srebrno. Celotnemu prostoru dominira visoka zlata stena, ki sega vse do slemena. Nanjo smo pritrdili televizijo in jo obdali s krogi iz pleksi stekla, pri načrtovanju vzorca pa ponovili motiv »baročnega« ogledala iz predsobe. Osvetlili smo jo s snopi reflektorjev, vgrajenimi v poševni strop.
Kavč so iz žameta v barvi starega zlata izdelali po naročilu. Narejen je iz dveh enakih delov; ko pridejo obiski, ga stanovalca lahko premakneta tako, da si sedijo nasproti. Tla smo omehčali s kosmato volneno preprogo, stkano iz zlatih in modrih niti. Prozorna mizica iz pleksi stekla je na njej skorajda nevidna. Steno krasi veliko olje na platnu v modrih vodnih odtenkih. Slika je kozmogram, ki ga je naslikala arhitektka Jana Baraga v okviru svojih geomantičnih raziskav.
Na galerijo bi sicer lahko vodile stopnice, vendar bi bila dnevna soba v tem primeru nekoliko utesnjena. Ker sta stanovalca tudi navdušena plezalca, se jima je porodila ideja z lestvijo. Stojne višine zgoraj ni veliko, zato smo prostoru določili funkcijo, pri kateri le-te ne potrebujemo.
Stanovalca sta si na galeriji omislila masažno kopalno kad, za katero je v kopalnici zmanjkalo prostora. Element vode, ki je po Janinem mnenju zaradi bližine reke v stanovanju močno prisoten, se tako prenaša skozi vse tri etaže. Skozi strešna okna se odpira prelep razgled na Ljubljanski grad.
Na mali terasi bosta Simona in Andrej uživala mir in spokojnost notranjega atrija med hišami. Za preprosto ograjo iz nerjavečega jekla smo postavili cvetlična korita, v njih pa nasadili zelenje, ki ju bo varovalo pred radovednimi pogledi.
“Ime oddaje »Sijajni dom« sedaj ni več le fraza. S tvojim »glamur minimalizmom« je najin dom resnično zablestel v vsem sijaju. Nekatere ideje so na začetku zvenele zelo drzno, vendar tvoj izjemen občutek za prostor, dekor in barve enostavno nikoli ne zgreši. Zaradi tvoje težnje k popolnosti je bilo včasih sodelovanje s tabo tudi zahtevno, vendar je končni rezultat presegel vsa najina pričakovanja. Špela, iskrena hvala, vsem bralcem tega pa svetujeva, naj si ne delajo utvar, da lahko dovršeno prenovo izpeljejo sami.”
Simona in Andrej